Odzyskaj to co potrzebujesz

Blog to przestrzeń, gdzie odzyskasz to co Cię straciłeś, ukoisz nerwy, wzbogacisz i wzmocnisz pewność siebie. Skupimy się na Twoim rozwoju.

Jak odzyskać dane z laptopa, który się nie włącza

Jak odzyskać dane z laptopa, który się nie włącza

Posiadanie laptopa, który się nie włącza, to naprawdę frustrująca sytuacja, z którą trzeba się zmierzyć. Zainwestowałeś w niego dużo pieniędzy i potrzebujesz go do pracy. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby odzyskać swoje dane, jeśli komputer nie reaguje.

Rozebranie laptopa

Wydobycie dysku twardego z uszkodzonego laptopa nie zawsze jest najłatwiejszym zadaniem, ale można to zrobić. Jest wiele sposobów, aby to zrobić i dobrze jest wiedzieć, co się robi.

Zazwyczaj laptopy składają się z wielu mniejszych i bardziej kruchych elementów, które pasują do siebie jak puzzle. Oznacza to, że kilka niewłaściwych ruchów może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Na szczęście zazwyczaj można znaleźć kilka przewodników demontażu w Internecie lub wyszukując numer modelu komputera.

Jeśli nie chcesz rozbierać laptopa, możesz również spróbować uratować dane za pomocą zewnętrznego dysku USB lub bootowalnej płyty CD. Są one często nazywane “żywymi” płytami CD i mogą zawierać pliki instalacyjne systemu Linux lub Windows, które mogą pomóc w ponownym uruchomieniu komputera.

W zależności od modelu notebooka, może być konieczne odkręcenie kilku części, aby dostać się do dysku twardego. W niektórych przypadkach można uzyskać dostęp do dysku przez panel dostępu znajdujący się w dolnej części notebooka. W innych przypadkach, dysk twardy znajduje się w oddzielnej komorze.

Na szczęście wiele laptopów ma bardzo łatwe w użyciu narzędzie, które można wykorzystać do otwarcia dysku twardego. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić laptopa podczas wyjmowania dysku twardego.

Aby uzyskać więcej informacji, możesz sprawdzić portal IFixIt, który oferuje dużą kolekcję poradników i filmów, które pomogą Ci nauczyć się rozbierać laptopa. Oprócz filmów, oferuje również przewodnik krok po kroku do demontażu komputera.

Jeśli nie czujesz się komfortowo z rozbieraniem laptopa, możesz zatrudnić profesjonalistę, który wykona tę pracę za Ciebie. Nawet jeśli tego nie zrobisz, powinieneś mieć pod ręką odpowiednie narzędzia. Wielofunkcyjny zestaw śrubokrętów to świetny sposób na rozpoczęcie pracy. Możesz również w pełni wykorzystać możliwości swojego laptopa, modernizując pamięć masową w celu poprawy prędkości odczytu/zapisu.

Posiadanie niestrzępiącej się szmatki i trochę alkoholu izopropylowego pod ręką jest również dobrym pomysłem. Jeśli rozlejesz coś na laptopa, najpierw wyczyść go i pozwól mu wyschnąć, zanim spróbujesz złożyć go z powrotem.

Rozwiązywanie problemu

Na szczęście rozwiązywanie problemu w celu odzyskania danych z laptopa, który się nie włącza, nie jest tak trudne, jak się wydaje. Istnieje kilka sposobów, aby przejść przez ten proces. Kluczem do sukcesu jest pamiętanie, że w tym procesie nie chodzi tylko o zidentyfikowanie źródła problemu, ale także o upewnienie się, że rozwiązanie zostało wdrożone i sprawdzone pod kątem ewentualnych negatywnych skutków.

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego warto to zrobić, jest upewnienie się, że Twój system działa prawidłowo. Dobrym pomysłem jest również wykonanie kopii zapasowej danych. Jeśli straciłeś wszystkie swoje ważne pliki i nie jesteś w stanie ich odzyskać, możesz znaleźć się w sytuacji, która jest znacznie bardziej stresująca niż musi być.

Często najlepszym sposobem na poznanie przyczyny problemu jest przyjrzenie się komponentom, z których składa się komputer. Jeśli masz nowszą maszynę, być może będziesz mógł po prostu wymienić baterię na nową. Jeśli jesteś właścicielem starszego modelu, być może trzeba będzie dostać się do nitty gritty i rozpocząć rozwiązywanie problemów sprzętowych.

Najlepszym sposobem, aby przejść do tego jest przestrzeganie instrukcji technicznej producenta. Prawdopodobnie znajdziesz tam listę zalecanych rozwiązań. Możesz też sprawdzić w Internecie, czy nie ma bardziej dogłębnych informacji na ten temat.

W rzeczywistości istnieje bardzo prosta sztuczka, którą można wykonać, aby stwierdzić, czy dysk twardy obraca się, czy nie. Możesz uzyskać wskazówkę, patrząc na diodę LED stanu komputera. Jeśli dioda nie świeci się, można założyć, że dysk twardy nie działa. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli do komputera nie jest podłączony zasilacz.

Najbardziej oczywistym sposobem jest podłączenie zapasowego dysku twardego. Jeśli nie możesz tego zrobić, będziesz musiał użyć narzędzia programowego, takiego jak Gillware Data Recovery, aby odzyskać dane ze starego dysku twardego. Warto upewnić się, że dysk twardy znajduje się w bezpiecznym miejscu i że często tworzone są kopie zapasowe danych.

Zabierz dysk twardy do specjalisty od odzyskiwania danych

Odzyskanie danych z martwego laptopa może być trudne, ale są pewne rzeczy, które można zrobić, aby to ułatwić. Na przykład możesz zainstalować program do odzyskiwania danych, który pomoże Ci uzyskać potrzebne pliki. Ponadto możesz upewnić się, że często wykonujesz kopie zapasowe swoich danych.

Jeśli nie jesteś pewien przyczyny awarii dysku twardego, powinieneś rozważyć zabranie komputera do eksperta ds. odzyskiwania danych w celu przeprowadzenia diagnostyki. W takim przypadku specjalista może dokonać uczciwej oceny szans na odzyskanie danych. Jeśli wybierzesz renomowaną firmę, użyją oni profesjonalnych narzędzi i sprzętu do otwarcia Twojego urządzenia.

Niezależnie od przyczyny awarii urządzenia, najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest jak najszybsze zaprzestanie korzystania z niego. Pozwoli to zapobiec dalszym uszkodzeniom dysku twardego. Upewnij się również, że zaktualizowałeś sterowniki i sprawdziłeś swoje połączenia. Te środki ostrożności zapobiegną wystąpieniu nieoczekiwanych błędów.

Jeśli dysk twardy wydaje odgłosy klikania, może to oznaczać, że głowica jest uszkodzona. Można to naprawić, ale może to również spowodować trwałą utratę danych.

Dysk twardy może zostać uszkodzony przez wilgoć, kurz lub nadmierne ciepło. Jeśli dysk jest przechowywany, należy go chronić, trzymając w szczelnej torbie z zamkiem błyskawicznym. Należy również podjąć kroki w celu uniknięcia gromadzenia się ładunków elektrostatycznych na urządzeniu. Jeśli laptop się nie włącza, należy go najpierw wyłączyć, a następnie uziemić urządzenie. Dzięki temu głowica nie będzie wydawała klikającego dźwięku.

Niezależnie od tego, czy dysk twardy znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz komputera, specjalista od odzyskiwania danych będzie w stanie naprawić Twoje urządzenie. Następnie będą mogli przywrócić utracone dane. W większości przypadków można to zrobić w ciągu godziny, więc możesz ponownie uruchomić swój komputer.

Ważne jest, aby wybrać renomowaną firmę, która używa profesjonalnych narzędzi i oferuje doskonałą obsługę klienta. W niektórych przypadkach nawet najlepsi eksperci od odzyskiwania danych nie będą w stanie odzyskać wszystkich danych.

Wykonaj kopię zapasową ważnych plików w chmurze

Korzystanie z kopii zapasowej w chmurze w celu odzyskania danych z laptopa, który się nie włącza, może być bardzo wygodnym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do dysku lokalnego, kopie zapasowe w chmurze mogą być dostępne w dowolnym miejscu, które ma dostęp do Internetu. Oznacza to, że można odzyskać pliki w przypadku, gdy laptop zostanie skradziony, ulegnie uszkodzeniu lub zostanie zhakowany.

Kolejną zaletą korzystania z kopii zapasowej poza siedzibą firmy jest możliwość odzyskania plików w przypadku klęski żywiołowej. Można również skorzystać z usługi, aby ponownie zainstalować pliki na nowym komputerze. Może to być jednak kosztowne.

Wybierając kopię zapasową w chmurze, warto zastanowić się, ile miejsca na dysku będzie potrzebne, jak długo trzeba będzie przechowywać kopię zapasową i ile będzie kosztować jej przywrócenie. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, możesz być zobowiązany do uiszczenia dodatkowych opłat. Należy również wziąć pod uwagę liczbę posiadanych komputerów.

Powinieneś zawsze upewnić się, że używasz bezpiecznego miejsca dla swoich dysków twardych. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest utrata dysku twardego w wyniku kradzieży lub wypadku. Mądrze jest również zachować kilka kopii danych na wypadek podróży.

Podczas przechowywania danych należy unikać narażania ich na działanie nadmiernego ciepła, wilgoci lub elektryczności. Te czynniki mogą zniszczyć dysk twardy. Posiadanie zasilacza UPS może chronić urządzenia przed przepięciami elektrycznymi. Należy również wymienić wszelkie odsłonięte przewody, aby zapobiec nieoczekiwanym błędom.

Tworząc kopię zapasową plików, pamiętaj, aby wybrać te, które trudno będzie zastąpić. Pliki osobiste, takie jak dokumenty, zdjęcia czy muzyka, mogą być nie do odzyskania bez kopii zapasowej. Najlepsze usługi tworzenia kopii zapasowych online mogą chronić dane za pomocą szyfrowania. Warto również utworzyć hasło i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.

Podczas tworzenia kopii zapasowej w chmurze warto mieć kilka kopii zapasowych. Zapewni to, że będziesz mógł ponownie zainstalować swoje pliki z poprzednich wersji. Pomocna może być również synchronizacja plików, aby były one automatycznie aktualizowane w miejscu wykonywania kopii zapasowej w chmurze.

Podobne tematy

Udostępnij