Odzyskaj to co potrzebujesz

Blog to przestrzeń, gdzie odzyskasz to co Cię straciłeś, ukoisz nerwy, wzbogacisz i wzmocnisz pewność siebie. Skupimy się na Twoim rozwoju.

Jak odzyskać COVID Sniffer

Jak odzyskać COVID Sniffer

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym posiadaczem COVID, czy dopiero zaczynasz, istnieją pewne wskazówki i sztuczki, które powinieneś znać, aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

Wyszkol psa

Kilka badań wykazało, że psy są dobre w wywąchiwaniu infekcji. W rzeczywistości psy zostały wyszkolone do wykrywania lotnych związków organicznych (VOC), które są unikalne dla chorób. Na przykład naukowcy z Finlandii przetestowali psy, aby zidentyfikowały zapach koronawirusa. Wyniki były zaskakująco dokładne.

Według badaczy, psy mogą dokładnie wykryć COVID-19 z czułością do 90 procent i specyficznością od 84% do 98%. Jest to porównywalne ze złotym standardem diagnostycznych testów molekularnych SARS CoV2. Jednak naukowcy nie wiedzą dokładnie, który LZO jest związany z COVID-19.

W dążeniu do lepszego zrozumienia układu węchowego, badacze z Uniwersytetu Pensylwanii i Companion Labs stworzyli program szkolenia psów w celu opracowania psa wykrywającego, który może rozróżnić próbki Covid-19-pozytywne i -negatywne. Zwerbowali osiem Labs do udziału w projekcie pilotażowym.

Psy w badaniu zostały wyszkolone do identyfikacji zapachów specyficznych dla COVID u ludzi i zwierząt. Analizowały również wymazy skórne od ochotników pozytywnych i negatywnych. Wyniki były obiecujące. W rzeczywistości sześć z testowanych psów było w stanie zidentyfikować zapach z dokładnością od 71% do 87%.

Protokół szkolenia psów oparty jest na badaniach nad warunkowaniem węchu i dyskryminacją węchową. Zawiera koło zapachowe, które pomaga odczulić psy na zapachy nie będące celem. Oferuje również scenariusz wielokrotnego wyboru zapachów. Protokół został zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu, szybki i tani.

Jednym z celów protokołu szkolenia psów jest określenie momentu “przełącznika”. Jest to moment, w którym pies zaczyna prawidłowo raportować. “Przełącznik” jest definiowany jako moment, w którym pies przechodzi od zgłaszania czegoś, co nie jest istotne, do zgłaszania czegoś, co jest istotne.

“Przełącznik” to fajna rzecz, którą warto wiedzieć, ale nie oznacza to, że pies będzie w stanie niezawodnie wykrywać zakażonych ludzi. Zespół będzie kontynuował szkolenie psa, aby osiągnąć wysoką biegłość.

Niektóre psy okażą się znacznie dokładniejszymi zwierzętami wyczuwającymi COVID niż inne. Ważne będzie sprawdzenie skuteczności protokołu szkoleniowego w warunkach rzeczywistych.

Miej oko na zapalne polipy nosa

Niezależnie od tego, czy wracasz do zdrowia po wąchaniu covida, czy też nigdy nie miałeś z nim do czynienia, możesz chcieć mieć oko na zapalne polipy nosa. Te narośla w nosie mogą powodować problemy, w tym zablokowane zatoki, przewlekłe przekrwienie i alergie nosowe.

Prawdopodobnie dowiesz się o polipach nosa podczas zwykłego badania lekarskiego. Twój lekarz zbada Twoje drogi nosowe, a także zada Ci pytania dotyczące Twojego ogólnego stanu zdrowia. W zależności od wyników badania, lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej w celu zdiagnozowania polipów nosa.

Twój lekarz może również wykonać endoskopię, aby zajrzeć do wnętrza Twojego nosa i zatok. Podczas tej procedury, mała kamera i światło są używane, aby pomóc lekarzowi zobaczyć wnętrze nosa. Lekarz pobierze próbkę polipa i zbada ją, aby upewnić się, że nie jest to rak.

Jeśli lekarz stwierdzi, że masz polipy nosa, przepisze Ci leki zmniejszające ich rozmiar. Spreje steroidowe lub krople do nosa mogą zmniejszyć polipy i pomóc Ci łatwiej oddychać.

Posiadanie zapalnego polipa nosa może zwiększyć ryzyko wystąpienia astmy. Ponadto, polipy nosa mogą powodować nadaktywność układu odpornościowego, co sprawia, że jesteś bardziej podatny na różne infekcje. Leki na przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa mogą być również stosowane w leczeniu objawów zapalnych polipów nosa.

Możesz zapobiec powrotowi polipów nosa poprzez utrzymywanie czystych i zdrowych przewodów nosowych. Należy również nosić maskę zawsze, gdy wychodzisz publicznie. W sezonie przeziębień i alergii należy unikać kontaktu z alergenami, takimi jak pyłki, kurz czy sierść zwierząt domowych.

Podczas wizyty u lekarza, pamiętaj, aby zapisać wszystkie objawy, których doświadczasz. Następnie możesz omówić plan leczenia ze swoim pracownikiem służby zdrowia. Jeśli objawy nie ustępują, lekarz może przepisać doustne sterydy lub steroidowy aerozol do nosa.

Jeśli laryngolog stwierdzi, że masz polipy nosa, chirurg może je usunąć. Po zabiegu może być wymagane stosowanie steroidowego sprayu do nosa, aby zapobiec ponownemu wzrostowi polipów.

Dowiedz się więcej o snifferze COVID

Na początku pandemii naukowcy z Florida International University rozpoczęli pracę z psami w celu wykrycia koronawirusa. W rezultacie prześwietlili oni gości weselnych, pracowników American Airlines, a nawet pomogli zamknąć Festiwal Wina i Żywności w Miami. Według badaczy jest to obiecująca droga do wykrywania COVID. Psy mają silny zmysł węchu, co pomaga im skuteczniej skanować środowisko fizyczne. Mogą również odebrać inne rodzaje zapachów, takie jak materiały wybuchowe i narkotyki. Nie są jednak wyszkolone do wykrywania łagodniejszych infekcji.

Kilku innych badaczy rozpoczęło podobne projekty w Finlandii, Francji i USA. W rezultacie testowali psy snifferowe na koronawirusy i inne VOCs (lotne związki organiczne), które występują w infekcji. Psy są w stanie wykryć te substancje z prawie 100-procentową dokładnością. Mogą być również rozmieszczone w zatłoczonych miejscach, gdzie tradycyjne testy nie są tak skuteczne. Może to doprowadzić do wykorzystania psów snifferowych do wykrywania COVID u podróżnych na lotnisku i osób, które nie reagują dobrze na inwazyjne wymazy z nosa.

Oprócz tego, że psy są szkolone do wykrywania COVID, są również wykorzystywane w okręgach szkolnych do testowania na obecność choroby. Na przykład San Mateo Union High School District wymaga, aby uczniowie mieli szybkie testy antygenowe przeprowadzane przez specjalnie wyszkolone psy. W lutym 2021 roku psy z programu wystąpiły uroczyście podczas meczu koszykówki Miami Heat. Było to możliwe, ponieważ psy są szkolone do wykrywania COVID i innych LZO unikalnych dla chorób.

W przyszłości psy snifferowe mogłyby być rozmieszczone w szkołach, szpitalach i innych miejscach publicznych, gdzie tradycyjne testy nie są dostępne. Mogłoby to ułatwić szybką ocenę dużych grup ludzi i zaoszczędzić czas. W rzeczywistości możliwe jest, że psy są najlepszym sposobem na wykrycie COVID u ludzi.

Podobne tematy

Udostępnij