Niezależnie od tego, czy doznałeś urazu, choroby, czy innego problemu zdrowotnego, odzyskanie smaku i oddechu może być trudne. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc Ci się poprawić.
Poddaj się leczeniu infekcji dróg oddechowych
Poddanie się leczeniu infekcji dróg oddechowych może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Objawy mogą obejmować kaszel, katar, gorączkę i ból gardła. Niektóre infekcje wymagają antybiotyków, ale większość można leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty lub leczenia objawowego.
W większości przypadków infekcje dróg oddechowych ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednak ciężkie przypadki zapalenia płuc mogą zająć miesiące, aby wyleczyć. W takich przypadkach ludzie mogą potrzebować maszyny do oddychania, aby pomóc im oddychać.
Istnieje kilka rodzajów infekcji dróg oddechowych, w tym infekcje górnych dróg oddechowych (URI) i dolnych dróg oddechowych (LRTI). URI mogą być wirusowe lub bakteryjne. Niektóre URI są zakaźne przez okres do trzech dni. Inne mogą trwać do miesiąca. Jeśli masz UR, pozostań w domu i unikaj kontaktu z innymi ludźmi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.
LRTI rozprzestrzeniają się przez kaszel, kichanie i dotykanie zakażonej osoby. Jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia LRTI, powinieneś również regularnie myć ręce.
Jeśli masz URI, możesz chcieć pić dużo płynów, odpoczywać i stosować środki przeciwbólowe, aby złagodzić objawy. Należy również zadzwonić do dostawcy usług medycznych lub pod numer 911, jeśli wystąpią jakiekolwiek poważne komplikacje.
Niektóre URI mogą być śmiertelne, dlatego zawsze należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Należy unikać przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak szpitale czy szkoły, a podczas choroby należy pozostać w domu. Należy również zatrzymać dziecko w domu do czasu ustąpienia objawów.
Po przepisaniu antybiotyków należy sprawdzić zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Pozwoli to zorientować się, czy zapalenie płuc jest wirusowe czy bakteryjne. Jeśli jest wirusowe, antybiotyki nie wyleczą przeziębienia.
Przeziębienie jest wywoływane przez wirus, zwykle rinowirus. Prawdopodobnie będziesz odczuwać zmęczenie, a Twój kaszel będzie początkowo suchy. Jeśli kaszlesz bardzo często, możesz spróbować użyć maseczki na przeziębienie lub środka do udrożniania nosa. Możesz również ukoić ból gardła sokiem z cytryny lub ananasa.
Przeziębienie jest najczęstszą infekcją układu oddechowego i bardzo często występuje u dzieci. Przeziębienie można leczyć lekami dostępnymi bez recepty, takimi jak ibuprofen lub paracetamol. Należy również dużo odpoczywać i unikać wychodzenia z domu.
Leczenie zaburzeń węchu
Podczas infekcji wirusowej układu oddechowego, smak i zapach mogą być zaburzone. Objawy te mogą wystąpić przejściowo lub na stałe. Niezależnie od przyczyny, ważne jest leczenie choroby podstawowej, aby można było odzyskać zmysły.
Utrata węchu i smaku to objawy wielu różnych schorzeń. Częstą przyczyną jest starzenie się. Jednak wiele różnych innych problemów zdrowotnych może również powodować deficyt węchu. Pacjent może mieć także niedrożność lub uszkodzenie strukturalne w jamie nosowej. Te warunki mogą prowadzić do przewodzenia i stanów zapalnych w błonie śluzowej.
W niedawno przeprowadzonym badaniu sprawdzono częstość występowania zaburzeń węchu u osób z COVID-19. Do badania włączono 251 pacjentów z tym zaburzeniem w trzech europejskich ośrodkach medycznych. Naukowcy stwierdzili, że 86% pacjentów w badaniu cierpiało na utratę węchu. W ciągu sześciu miesięcy od zakażenia większość pacjentów odzyskała zmysły. Ale, 5% pacjentów nadal odczuwało upośledzenie węchu.
W celu wyleczenia upośledzenia węchu próbowano zastosować szereg terapii farmakologicznych. Wśród nich są steroidy donosowe, insulina, witamina A, B, minocyklina, glukonian cynku i Ginkgo biloba.
Opracowano również mniej inwazyjne leczenie. W tym podejściu wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe (PRP) do stymulowania odrostu komórek węchowych.
Obecnie trwa badanie kliniczne mające na celu przetestowanie tego podejścia. Druga faza badania ma na celu przywrócenie pacjentowi zmysłu smaku.
Innym sposobem wspomagania leczenia upośledzenia węchu jest stosowanie treningu węchowego. Trening węchu polega na wąchaniu określonych zapachów dwa razy dziennie przez co najmniej sześć miesięcy. Trening ten może pomóc przekwalifikować zmysły, co jest szczególnie pomocne, jeśli straciłeś zmysł węchu po chorobie. Proces ten jest podobny do procedury stosowanej przy szkoleniu szczeniaka do nauki biegania.
Węch i smak są jednymi z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Układ węchowy jest odpowiedzialny za wykonywanie wielu istotnych funkcji w organizmie. Infekcje i alergie mogą powodować zaburzenia funkcjonowania węchu.
Historycznie, zaburzenia te były trudne do zdiagnozowania i leczenia. Prowadzi się jednak więcej badań, aby zrozumieć ich patofizjologię i możliwości przekwalifikowania układu węchowego.
Zarządzanie dysfunkcją węchu po odzyskaniu sprawności
Zarządzanie dysfunkcją węchu po odzyskaniu smaku i oddechu może wpływać na jakość życia. Zmysł węchu jest związany z przetwarzaniem emocji i pamięcią. Utrata zmysłu węchu może również zmniejszyć apetyt. Na szczęście, wczesne leczenie może pomóc odzyskać zmysł węchu. Nerwy węchowe mogą się z czasem same naprawić.
Podczas gdy wiele osób zakażonych COVID-19 odzyskuje zmysł smaku i węchu, niektórzy mogą doświadczyć poważniejszych problemów. Na przykład, niektórzy mogą doświadczyć wrażenia węchowo-trójdzielnego, stanu, w którym nerwy trójdzielne i węchowe są stymulowane jednocześnie. Stan ten może prowadzić do utraty apetytu i sprawić, że jedzenie i picie stanie się mniej przyjemne.
Naukowcy wciąż próbują ustalić, dlaczego u niektórych osób choroba występuje częściej niż u innych. Objawy COVID-19 mogą trwać od kilku tygodni do miesięcy. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, objawy te ustępują po kilku tygodniach. Jednak można również spróbować przekwalifikować swoje zmysły, aby ponownie zaczęły działać.
Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń węchu. Mogą one różnić się stopniem nasilenia, od całkowitego braku funkcji węchu do częściowej utraty. Zazwyczaj zaburzenia węchu dzieli się na kategorie ilościowe i jakościowe. Kategoria ilościowa odnosi się do zdolności do wykrywania zapachów, podczas gdy kategoria jakościowa dotyczy zdolności do doświadczania zapachów.
Chociaż większość osób zakażonych COVID-19 w końcu odzyskuje zmysł smaku i zapachu, u niektórych pacjentów wystąpi anosmia, jakościowe zaburzenie węchu. Anosmia występuje u około jednego na trzech pacjentów. Może to być niepokojące, a czasem wyniszczające schorzenie. Dobra wiadomość jest taka, że parosmia zwykle ustępuje z czasem.
Przeprowadzono kilka badań nad odzyskaniem węchu. Badania te różnią się metodologią. Niektóre z nich wykorzystywały testy identyfikacji zapachów, aby określić funkcję węchu na poziomie wyjściowym. Inne wykorzystały kwestionariusze wyników zgłaszanych przez pacjentów.
To badanie zostało przeprowadzone zgodnie z Deklaracją Helsińską. Uczestniczyło w nim 251 pacjentów COVID-19 z trzech europejskich ośrodków medycznych. Pacjenci otrzymali świadomą zgodę przed włączeniem do badania.
Poznaj inne zaburzenia, które mogą wpływać na funkcję węchu
Historycznie, zaburzenia smaku i węchu były trudne do zdiagnozowania i leczenia. Obecnie wiadomo, że choroby takie jak uraz mózgu mogą powodować utratę węchu, podobnie jak warunki strukturalne, takie jak guz. Najlepszym sposobem leczenia tych schorzeń jest leczenie ich podstawowej przyczyny.
Objawy utraty węchu mogą obejmować brak świadomości zapachów, trudności w rozróżnianiu smaków i niezdolność do identyfikacji zapachów. Mogą one również wpływać na zdolność do spożywania pokarmów i napojów. Stan ten jest czasem określany jako hiposmia.
Zdolność odczuwania zapachów jest bardzo ważną funkcją układu węchowego. Jest ona związana z przetwarzaniem pamięci i przetwarzaniem emocjonalnym. Utrata wrażliwości węchowej może być niezwykle niepokojąca i może wpływać na codzienne życie. Może również sprawić, że jedzenie i picie stanie się mniej przyjemne. Jest to częsty objaw wielu chorób. Na szczęście istnieje kilka możliwości leczenia tego zaburzenia.
Najskuteczniejszą metodą leczenia parosmii jest trening węchowy. Polega on na wielokrotnej ekspozycji na zapachy. To pomaga pacjentom przezwyciężyć objawy. Objawy mogą przychodzić i odchodzić, ale proces odzyskiwania jest zależny od danej osoby.
Inne przyczyny zaburzeń węchu to polipy nosa, przeszkody w przewodzie nosowym, zatkanie nosa, infekcje bakteryjne lub wirusowe oraz nowotwory. Ponadto, leki i radioterapia mogą uszkodzić receptory zapachu. Objawy dysfunkcji węchu mogą wystąpić również w przypadku uszkodzenia nabłonka węchowego. Zaburzenia te są często oznaką poważnej choroby. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Mogą oni pomóc Ci określić najlepszy sposób postępowania w leczeniu Twojego stanu.
Utrata węchu może być stanem trwałym lub może być tymczasowym objawem niektórych chorób. Infekcje, takie jak grypa, mogą powodować katar, przez co jedzenie i napoje stają się mniej smaczne. Objawy mogą również wystąpić w przypadku infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Możesz również doświadczyć nagłej utraty węchu, jeśli doznałeś urazu głowy. Niektóre osoby doświadczają anosmii po przebytej operacji lub radioterapii.
Podobne tematy