Odzyskaj to co potrzebujesz

Blog to przestrzeń, gdzie odzyskasz to co Cię straciłeś, ukoisz nerwy, wzbogacisz i wzmocnisz pewność siebie. Skupimy się na Twoim rozwoju.

Jak wyleczyć ukochaną osobę z uzależnienia od alkoholu i innych substancji

Jak wyleczyć ukochaną osobę z uzależnienia od alkoholu i innych substancji

Niezależnie od tego, czy niedawno straciłeś bliską osobę, czy też przeszedłeś przez długą stratę, proces odzyskiwania może być zniechęcającym zadaniem. Być może okaże się, że trzeba będzie przepracować proces żałoby z doświadczonym doradcą ds. żałoby. Musisz również dać sobie czas i przestrzeń, której potrzebujesz, aby się wyleczyć.

Słuchaj tego, co mówi Ci ukochana osoba

Niezależnie od tego, czy jesteś terapeutą, członkiem rodziny czy przyjacielem, możesz pomóc ukochanej osobie wyjść z uzależnienia od alkoholu i innych substancji, słuchając tego, co mówi Ci ukochana osoba. Uzależnienie dotyka każdego i może mieć poważny wpływ na zdrowie Twojej bliskiej osoby. Jest to duża część procesu zdrowienia, więc musisz się upewnić, że jesteś przy niej, aby wspierać ją w trudnych chwilach. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Najlepszym sposobem na wysłuchanie tego, co mówi Ci Twoja ukochana osoba, jest pozwolenie jej na opowiedzenie Ci o swoim życiu. Możesz być zaskoczony tym, jak wiele możesz się o nich dowiedzieć. Mogą mieć nietypowe podejście do uzależnienia lub mogą próbować alternatywnych terapii. Zawsze dobrze jest pamiętać, że już wiesz, że są uzależnieni, więc mogą nie chcieć mówić o tym zbyt wiele.

Najlepszym sposobem na wysłuchanie tego, co mówi się o alkoholu, jest skupienie się na konkretnych zdarzeniach, które Cię interesują. Na przykład, możesz chcieć zapytać bliską osobę o konkretny incydent i powiązać go z używaniem przez nią alkoholu. Możesz także powiązać to z efektami, jakie alkohol wywiera na innych ludzi. W ten sposób nie tylko pomożesz ukochanej osobie, ale także będziesz mógł zobaczyć, jak picie wpływa negatywnie na innych.

Przeprowadzenie rozmowy na temat najskuteczniejszego sposobu zaprzestania picia jest świetnym sposobem na pokazanie bliskiej osobie, że Ci zależy. Ważne jest również, aby dać bliskiej osobie znać, że jesteś przy niej, aby mogła na Tobie polegać. Poza wspieraniem procesu zdrowienia, możesz również pomóc jej odzyskać pewność siebie. Świetnym sposobem na osiągnięcie tego celu jest poproszenie bliskiej osoby o pomoc w codziennych zadaniach lub zachęcenie jej do podjęcia obowiązków, które kiedyś uważała za zbędne. Dzięki temu nauczą się odzyskiwać niezależność, a Ty zyskasz dodatkowe uznanie za bycie dobrym sojusznikiem.

Pozwól sobie na przestrzeń i zasoby niezbędne do uzdrowienia

Dbanie o siebie jest ważne po stracie bliskiej osoby. Poza skupieniem się na potrzebach fizycznych i emocjonalnych, należy również poświęcić czas na to, co nadaje sens życiu. Może to obejmować działania, które dają ci cel, ujścia dla ekspresji i zdrowe ujścia dla uzdrowienia. Jeśli nie jesteś pewien, jak znaleźć to znaczenie, porozmawiaj z licencjonowanym psychologiem.

Podczas procesu żałoby będziesz doświadczać szerokiego zakresu emocji, w tym smutku, złości i beznadziei. Jeśli nie jesteś pewien, jak poradzić sobie z tymi emocjami, warto poszukać wsparcia u innych osób, które doświadczyły podobnych strat. W ten sposób uhonorujesz swoją ukochaną osobę, dając sobie przestrzeń do uzdrowienia.

Kiedy masz do czynienia z żałobą, możesz czuć się zmuszony do izolowania się od sytuacji społecznych. Aby zapewnić sobie utrzymanie zdrowia psychicznego i fizycznego, należy znaleźć wspierającą grupę przyjaciół i członków rodziny. Możesz również porozmawiać z licencjonowanym psychologiem, który pomoże Ci poradzić sobie z Twoimi uczuciami.

Jeśli jesteś opiekunem, będziesz musiał również rozważyć, jak możesz najlepiej wspierać swoją ukochaną osobę podczas procesu zdrowienia. Powinieneś także zrozumieć, że normalne jest odczuwanie strachu, zmartwień i złości. Bądź cierpliwy także wobec innych członków rodziny. Należy starać się unikać wszelkich konfliktów rodzinnych i zrozumieć, jak nadużywanie substancji przez bliską osobę wpływa na nią. Powinieneś także wiedzieć, że dwie na trzy osoby w trakcie leczenia, powrócą do nałogu w ciągu pierwszego roku swojej trzeźwości. Jednak nawrót nie jest oznaką porażki. Jest to raczej znak, że powinieneś zmienić swoje metody leczenia.

Powinieneś być również świadomy tego, jak nadużywanie substancji przez twoją bliską osobę wpłynęło na jej finanse i problemy prawne. Może to prowadzić do poczucia winy i wstydu. Jeśli obawiasz się o zdrowie psychiczne lub fizyczne swojej bliskiej osoby, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z licencjonowanym psychologiem. Pozwoli to na zajęcie się wszelkimi kwestiami, które mogą mieć wpływ na zdolność Twojej ukochanej osoby do wyzdrowienia.

Pracuj nad procesem odzyskiwania żalu z doświadczonym doradcą

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia ze śmiercią bliskiej osoby, czy z innym traumatycznym doświadczeniem, praca nad procesem odzyskiwania żalu może być wyzwaniem. Ważne jest, aby szukać pomocy u licencjonowanego psychologa, aby pracować przez swoje uczucia i zrozumieć, jak przejść dalej.

Naturalne jest, że w tym czasie chcesz rozmawiać o swoich uczuciach. Należy jednak być delikatnym wobec siebie i pamiętać, że żałoba jest normalną częścią życia. Jeśli obawiasz się powiedzieć o tym innym, rozważ dołączenie do grupy wsparcia, aby podzielić się swoimi uczuciami w bezpiecznym otoczeniu.

Oprócz przepracowania swoich emocji, należy również opracować plan radzenia sobie z sytuacjami, które się pojawią. Może to obejmować dbanie o swoje zdrowie fizyczne. Możesz również potrzebować praktycznej pomocy, np. przy odbiorze zakupów spożywczych lub wyjazdu na lotnisko.

Podczas procesu odzyskiwania żalu możesz mieć wrażenie, że ciągle uderzają w Ciebie duże fale żalu. Może to być przytłaczające i może zająć więcej czasu, niż się spodziewasz.

Doradcy mogą pomóc Ci w procesie odzyskiwania żalu, skupiając się na Twoich uczuciach i pomagając Ci pokonać przeszkody. Będą zadawać pytania dotyczące Twojego zdrowia psychicznego i mogą zasugerować grupy rodzinne lub zajmujące się żałobą. Nauczą Cię również nowych sposobów radzenia sobie.

Podczas rekonwalescencji możesz chcieć stworzyć książkę wspomnień o ukochanej osobie. Można to zrobić samemu lub z innymi osobami. Możesz również dołączyć do grupy wsparcia, aby poznać inne osoby pogrążone w żałobie. Możesz zacząć ponownie nawiązywać kontakty z przyjaciółmi i rodziną, i znów poczuć się szczęśliwym.

Podczas procesu wychodzenia z żałoby doświadczysz wielu “pierwszych razów”. Mogą to być takie rzeczy jak pierwsze urodziny bez ukochanej osoby lub pierwsza wycieczka do sklepu spożywczego. Pozwolą ci one ruszyć dalej w życiu.

Żałoba jest wyjątkowym i osobistym doświadczeniem, więc nie bój się być szczery. Będziesz potrzebować wspierającej społeczności, która pomoże Ci przejść przez proces odzyskiwania żalu. Możesz również uzyskać wsparcie z National Suicide Prevention Lifeline.

Podobne tematy

Udostępnij